Quantity Available: 308
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $99.75 |
| 25 | $89.25 |
| 50 | $78.75 |
| 100 | $73.50 |
The PhidgetInterfaceKit 0/16/16 is a general-purpose controller suitable for a wide range of applications.
The digital inputs can interface with devices like push buttons, limit switches, relays, and other logic-level outputs. They are activated by an external voltage, triggering on a wide voltage range from 4-30VDC. Each input includes hardware filtering to prevent false triggering caused by electrical noise.
The relay outputs can control devices requiring substantial power, such as incandescent lights, high-power LEDs, relays, solenoids, motors, and more. Each output can switch up to 30VDC at up to 2A. The outputs act as a low-side switch to a shared ground, so the circuit you're switching will need an external power supply. Each output is protected from transient voltages typical when switching inductive devices like relays, solenoids, and motors.
Note: The 1012_3 is functionally identical to the 1012_2, but some specifications have changed due to component shortages affecting the parts used. See the Specifications tab for details.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | HID |
| Driver Support | Phidget21, Phidget22 |
| API Object Name | DigitalInput, DigitalOutput |
| USB Voltage Min | 4.6 V DC |
| USB Voltage Max | 5.5 V DC |
| Current Consumption Min | 14 mA |
| Current Consumption Max | 500 mA |
| Available External Current | 394 mA |
| Recommended Wire Size | 16 - 26 AWG |
| USB Speed | Low Speed |
| Operating Temperature Min | 0 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Digital Inputs | |
| Number of Digital Inputs | 16 |
| Digital Input Type | Active High |
| Digital Input Impedance | 33 kΩ |
| Low Voltage Max (False) | 900 mV DC |
| High Voltage Min (True) | 4.2 V DC |
| Low Voltage Trigger Length Min | 16 ms |
| High Voltage Trigger Length Min | 4 ms |
| Digital Input Voltage Max | ± 30 V DC |
| Digital Input Update Rate | 125 samples/s |
| Relay Properties | |
| Number of Relays | 16 |
| Contact Resistance Max | 50 mΩ |
| Load Voltage Max (DC) | 30 V DC |
| Load Current Max (DC) | (per channel) 2 A |
| Turn-off Time Max | 100 ns |
| Turn-on Time Max | 100 ns |
| Switch Type | Low Side MOSFET Switch |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Packaging Revision | Comment |
|---|---|---|---|---|
| January 2003 | 0 | 600 | Product Release | |
| January 2004 | 0 | 601 | Added State Echoing | |
| June 2006 | 0 | 602 | Fixed flipped protocol bits | |
| May 2007 | 0 | 603 | ||
| July 2007 | 0 | 604 | ||
| January 2008 | 0 | 605 | Added Digital Input Filtering | |
| September 2008 | 1 | 605 | Added Digital Input Filtering | |
| September 2010 | 2 | 605 | Smaller Terminal blocks, Mini-USB connector, red Digital Outputs and green Digital Inputs LEDs, added two +5V terminal blocks | |
| November 2017 | 2 | 605 | B | Removed cable from packaging |
| May 2022 | 3 | 606 | Changed components due to chip shortages |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Digital Input | DigitalInput | 0 - 15 |
| Digital Output | DigitalOutput | 0 - 15 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| DigitalInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalInput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalInput | Max | Multiple | Download | |
| DigitalOutput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalOutput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalOutput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalOutput | Max | Multiple | Download |
You can protect your board from dust and debris by purchasing an enclosure. An enclosure will also prevent unintentional shorts caused by objects touching the pins on the bottom of the board or any terminal screws.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Material |
![]() Acrylic Enclosure for the 1012
|
$9.50 | Clear Acrylic |
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |
| Product | Electrical Properties | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Load Current Max (AC) | Load Voltage Max (AC) | Load Current Max (DC) | Load Voltage Max (DC) |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/4
|
$60.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() 4x Relay Phidget
|
$34.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() Relay Phidget
|
$12.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() Dual Relay Board
|
$17.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/8
|
$95.00 | 2 A | 250 V AC | 2 A | 120 V DC |
![]() Signal Relay Phidget
|
$12.00 | 2 A | 240 V AC | 2 A | 120 V DC |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/16/16
|
$105.00 | — | — | — | — |
![]() 4x Isolated Solid State Relay Phidget
|
$28.00 | — | — | (per channel) 8 A | (per channel) 30 V DC |
![]() 16x Isolated Solid State Relay Phidget
|
$56.00 | — | — | (per channel) 8 A | (per channel) 30 V DC |
![]() Solid State Relay Phidget
|
$15.00 | 10 A | 30 V AC | * 10 A | 30 V DC |
![]() Dual SSR Relay Board
|
$34.00 | (per channel) 9 A | 28 V AC | (per channel) 9 A | 40 V DC |
![]() SSR Relay Board 2.5A
|
$17.00 | 2.5 A | 28 V AC | 2.5 A | 40 V DC |
![]() Power Plug Phidget
|
$20.00 | 15 A | 125 V AC | — | — |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/4
|
$60.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/8
|
$95.00 | 2 A | 250 V AC | 2 A | * 120 V DC |
![]() SSR Relay Board 0.5A
|
$5.00 | 500 mA | 28 V AC | 500 mA | 40 V DC |
| Product | Board Properties | Digital Inputs | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Controlled By | Number of Digital Inputs | Digital Input Voltage Max | Low Voltage Trigger Length Min | High Voltage Trigger Length Min | Digital Input Type |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | USB (Mini-USB) | 6 (Shared) | 5.5 V DC | 3 ms | 3 ms | Active Low |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | USB (USB-A) | 1 (Shared) | 5.5 V DC | 2.8 ms | 2.8 ms | Active Low |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) | 6 (Shared) | 5.5 V DC | 3 ms | 3 ms | Active Low |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/16/16
|
$105.00 | USB (Mini-USB) | 16 | ± 30 V DC | 16 ms | 4 ms | Active High |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | USB (Mini-USB) | 8 | ± 5.3 V DC | 4 ms | 15 ms | Active Low |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2
|
$50.00 | USB (Mini-USB) | 2 | ± 15 V DC | 4 ms | 15 ms | Active Low |
![]() 4x Digital Input Phidget
|
$15.00 | VINT | 4 | 5 V DC | 2 ms | 2 ms | Active Low |
![]() 4x Isolated Digital Input Phidget
|
$22.00 | VINT | 4 | 30 V DC | 0.2 ms | 0.05 ms | Active High |
![]() 16x Isolated Digital Input Phidget
|
$55.00 | VINT | 16 | 30 V DC | 0.2 ms | 0.05 ms | Active High |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | USB (Mini-USB) | 8 | ± 15 V DC | 4 ms | 15 ms | Active Low |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 Mini-Format
|
$70.00 | USB (Mini-USB) | 8 | ± 15 V DC | 4 ms | 15 ms | Active Low |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 w/6 Port Hub
|
$110.00 | USB (Mini-USB) | 8 | ± 15 V DC | 4 ms | 15 ms | Active Low |
![]() PhidgetMotorControl 1-Motor
|
$85.00 | USB (Mini-USB) | 2 | ± 15 V DC | 4 s | 16 s | Active Low |
![]() PhidgetTextLCD 20X2 : White : Integrated PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$70.00 | USB (Mini-USB) | 8 | ± 15 V DC | 4 ms | 15 ms | Active Low |