Quantity Available: 43
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $66.50 |
| 25 | $59.50 |
| 50 | $52.50 |
| 100 | $49.00 |
The 1203 integrates a 20X2 White PhidgetTextLCD screen, and a PhidgetInterfaceKit 8/8/8.
The PhidgetTextLCD allows you to display messages on a 2-line by 20-character LCD screen and connects directly to your computer via USB.
The analog inputs are used to measure continuous voltage outputs generated by various sensors such as temperature, humidity, position, or pressure. Phidgets offers a wide variety of sensors that can be plugged directly into the board using the cable included with the sensor.
The Digital Inputs have a Digital Input Hardware Filter to eliminate false triggering from electrical noise. They can be used to convey the state of devices such as push buttons, limit switches, relays, and logic levels.
The Digital Outputs can be used to drive LEDs, solid state relays, transistors; in fact, anything that will accept a CMOS signal.
| Part Number | 1203_2B |
| Board Properties | |
|---|---|
| USB Voltage Min | 4.6 V DC |
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | HID |
| Driver Support | Phidget21, Phidget22 |
| USB Voltage Max | 5.5 V DC |
| Current Consumption Min | 13 mA |
| Current Consumption Max | 500 mA |
| Available External Current | 487 mA |
| Recommended Wire Size | 16 - 26 AWG |
| USB Speed | Full Speed |
| Operating Temperature Min | 0 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| LCD Screen | |
| Dots per Character | 5 x 8 |
| Character Width | 3 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Characters per Row | 20 |
| Voltage Inputs | |
| Number of Voltage Inputs | 8 |
| Voltage Input Resolution (bits) | 10 bit |
| Input Impedance | 900 kΩ |
| Input Voltage Min (DC) | 0 V DC |
| Input Voltage Max (DC) | 5 V DC |
| 5V Reference Error Max | 0.5 % |
| Voltage Input Update Rate Min | 1 samples/s |
| Voltage Input Update Rate Max (4 Channels) | 1000 samples/s |
| Voltage Input Update Rate Max (8 Channels) | 500 samples/s |
| Voltage Input Update Rate Max (WebService) | 62.5 samples/s |
| Digital Inputs | |
| Number of Digital Inputs | 8 |
| Digital Input Type | Active Low |
| Pull-up Resistance | 15 kΩ |
| Low Voltage Max (True) | 900 mV DC |
| High Voltage Min (False) | 4.2 V DC |
| Low Voltage Trigger Length Min | 4 ms |
| High Voltage Trigger Length Min | 15 ms |
| Digital Input Voltage Max | ± 15 V DC |
| Digital Input Update Rate | 125 samples/s |
| Digital Outputs | |
| Number of Digital Outputs | 8 |
| Series Resistance | 300 Ω |
| Digital Output Available Current | 16 mA |
| Digital Output Voltage Min | 0 V DC |
| Digital Output Voltage Max | 5 V DC |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Packaging Revision | Comment |
|---|---|---|---|---|
| July 2005 | 0 | 120 | Product Release | |
| February 2010 | 2 | 200 | Added RC filtering to digital inputs, Configurable speed per analog input. Replaced USB connector with Mini-USB connector. | |
| April 2010 | 2 | 201 | fixed data clear on ratiometric switch, fixed overflow report for inputs 2-7 | |
| September 2010 | 2 | 202 | fixed bug in output set | |
| May 2011 | 2 | 203 | getLabelString fixed for labels longer than 7 characters | |
| February 2013 | 2 | 204 | USB stack changes; was unstable with lots of set reports | |
| January 2018 | 2 | 204 | B | Removed USB cable from packaging |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| PhidgetTextLCD 20X2 | ||
| Text LCD | LCD | 0 |
| PhidgetInterfaceKit 8/8/8 | ||
| Voltage Input | VoltageInput | 0 - 7 |
| Voltage Ratio Input | VoltageRatioInput | 0 - 7 |
| Digital Input | DigitalInput | 0 - 7 |
| Digital Output | DigitalOutput | 0 - 7 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| LCD | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| LCD | Text LCD Example | Objective-C | macOS | Download |
| LCD | Text LCD Example | Swift | macOS | Download |
| LCD | Text LCD Example | Swift | iOS | Download |
| LCD | Visual Basic | Windows | Download | |
| LCD | Max | Multiple | Download | |
| VoltageInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageInput | Max | Multiple | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Load Cell Calibrator | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageRatioInput | Max | Multiple | Download | |
| DigitalInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalInput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalInput | Max | Multiple | Download | |
| DigitalOutput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalOutput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalOutput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalOutput | Max | Multiple | Download |
You can protect your board from dust and debris by purchasing an enclosure. An enclosure will also prevent unintentional shorts caused by objects touching the pins on the bottom of the board or any terminal screws.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Material |
![]() Acrylic Enclosure for the 1203
|
$11.00 | Clear Acrylic |
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |
To connect analog sensors you'll need Phidget cables. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
| Product | Voltage Inputs | Digital Outputs | Digital Inputs | |
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Voltage Inputs | Number of Digital Outputs | Number of Digital Inputs |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2
|
$50.00 | 2 | 2 | 2 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 Mini-Format
|
$70.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 w/6 Port Hub
|
$110.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetTextLCD 20X2 : White : Integrated PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$70.00 | 8 | 8 | 8 |
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
| Product | LCD Screen | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Rows | Characters per Row | Character Width |
![]() LCD Screen 2x20 (12.7mm Characters)
|
$25.00 | 2 | 20 | 5.9 mm |
![]() LCD Screen 2x20 (5.5mm Characters)
|
$18.00 | 2 | 20 | 3.2 mm |
![]() LCD Screen 2x40 (5.5mm Characters)
|
$25.00 | 2 | 40 | 3.2 mm |
![]() LCD Screen 4x20 (4.75mm Characters)
|
$20.00 | 4 | 20 | 3 mm |
![]() LCD Screen 4x40 (4.89mm Characters)
|
$35.00 | 4 | 40 | 2.8 mm |
Contact us for other compliance-related inquires.