Quantity Available: 617
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $32.30 |
| 25 | $28.90 |
| 50 | $25.50 |
| 100 | $23.80 |
The 4x Relay Phidget is a mechanical relay board designed for a wide range of switching applications.
It includes four SPDT mechanical relays capable of switching AC or DC loads, giving you control over high-power devices such as incandescent bulbs, fans, pumps, and other more. It requires external power and includes a barrel jack connector that accepts from 8-30VDC.
This product features electrical isolation. This means the VINT port is isolated from the load, which can improve system stability.
The 4x Relay Phidget connects to your computer through a VINT Hub Phidget.
Note: This board is not suitable for switching signals. It takes at least 100mA of current to bridge the oxide layer that forms on the relay contacts, and most signals will not meet this requirement. If you need to switch signals, check out the Signal Relay Phidget or the PhidgetInterfaceKit 0/0/8.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | VINT |
| Driver Support | Phidget22 |
| VINT Communication Speed Max | 10 kbit/s |
| Relay Properties | |
| Number of Relays | 4 |
| Switch Type | SPDT |
| Load Current Min | 100 mA |
| Turn-off Time Max | 5 ms |
| Turn-on Time Max | 8 ms |
| Contact Resistance Max | 50 mΩ |
| Dielectric Strength | 1.5 kV AC |
| Electromagnet Coil Resistance | 70 Ω |
| Switching Power Max (Real) | 210 W |
| Switching Power Max (Apparent) | 1.8 kVA |
| Electrical Properties | |
| Load Voltage Max (DC) | * 30 V DC |
| Load Current Max (DC) | 7 A |
| Load Voltage Max (AC) | 277 V AC |
| Load Current Max (AC) | 12 A |
| Current Consumption Min (VINT Port) | 500 μA |
| Power Consumption | 40 mW |
| Supply Voltage Min | 8 V DC |
| Supply Voltage Max | 30 V DC |
| Isolation Voltage (DC) | 3.8 kV DC |
| Physical Properties | |
| Recommended Wire Size | 12 - 24 AWG |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
*Note: Switching this relay at voltages higher than 30V will result in a reduced product lifespan.
Please Note: This relay cannot be switched at its maximum AC voltage and current at the same time. Ensure that total power of the load does not exceed the switching power for the relay. For example, you can switch this relay at 277V AC and 6.3A (1750VA), or at 145V AC and 12A (1750VA), but not at 277V and 12A (3324VA).
The lifespan of the relays on this Phidget vary depending on how much current you're switching and whether it's AC or DC. The following graph illustrates the relationship between load current and relay lifespan:
The vertical axis is the lifespan of the relay (number of actuations) and the horizontal axis is load current in amps. As you can see, increasing load current from 5A to 10A can reduce relay life by more than half.
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| June 2017 | 0 | 101 | Product Release |
| May 2019 | 0 | 110 | Added failsafe timer functionality |
| April 2022 | 0 | 120 | Failsafe now resets from any successful packet being sent |
| February 2023 | 0 | 121 | Improved long-run reliability |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Power Relay | DigitalOutput | 0 - 3 |
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
This Phidget requires a power supply between 8 and 30V DC. We recommend that you use a 12V 2A DC power supply, since this is more than enough power to operate all four relays. Select the power supply from the list below that matches your region's wall socket type.
| Product | Electrical Properties | Physical Properties | ||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Power Supply Current | Output Voltage | Wall Plug Style |
![]() Power Supply 24VDC 14.6A
|
$40.00 | 14.6 A | 24 V | — |
![]() Power Supply 24VDC 25A Current Limiting
|
$120.00 | 25 A | 24 V | — |
![]() Power Supply 12VDC 0.5A - EU
|
$1.50 | 500 mA | 12 V | European |
![]() Power Supply 12VDC 0.5A - US
|
$1.50 | 500 mA | 12 V | North American |
![]() Power Supply 12VDC 2.0A - AU
|
$10.00 | 2 A | 12 V | Australian |
![]() Power Supply 12VDC 2.0A - EU
|
$10.00 | 2 A | 12 V | European |
![]() Power Supply 12VDC 2.0A - UK
|
$10.00 | 2 A | 12 V | British |
![]() Power Supply 12VDC 5A
|
$20.00 | 5 A | 12 V | — |
![]() Power Supply 24VDC 1.0A - US
|
$10.00 | 1 A | 24 V | North American |
![]() Power Supply 24VDC 2.5A
|
$20.00 | 2.5 A | 24 V | — |
![]() Power Supply 24VDC 5A
|
$40.00 | 5 A | 24 V | — |
![]() Power Supply-12VDC 2.0A - US
|
$10.00 | 2 A | 12 V | North American |
If you plan to use a power supply that doesn't have a barrel jack connection, you can use this adapter.
| Product | Electrical Properties | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Load Current Max (AC) | Load Voltage Max (AC) | Load Current Max (DC) | Load Voltage Max (DC) |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/4
|
$60.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() 4x Relay Phidget
|
$34.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() Relay Phidget
|
$12.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() Dual Relay Board
|
$17.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/8
|
$95.00 | 2 A | 250 V AC | 2 A | 120 V DC |
![]() Signal Relay Phidget
|
$12.00 | 2 A | 240 V AC | 2 A | 120 V DC |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/16/16
|
$105.00 | — | — | — | — |
![]() 4x Isolated Solid State Relay Phidget
|
$28.00 | — | — | (per channel) 8 A | (per channel) 30 V DC |
![]() 16x Isolated Solid State Relay Phidget
|
$56.00 | — | — | (per channel) 8 A | (per channel) 30 V DC |
![]() Solid State Relay Phidget
|
$15.00 | 10 A | 30 V AC | * 10 A | 30 V DC |
![]() Dual SSR Relay Board
|
$34.00 | (per channel) 9 A | 28 V AC | (per channel) 9 A | 40 V DC |
![]() SSR Relay Board 2.5A
|
$17.00 | 2.5 A | 28 V AC | 2.5 A | 40 V DC |
![]() Power Plug Phidget
|
$20.00 | 15 A | 125 V AC | — | — |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/4
|
$60.00 | 12 A | 277 V AC | 7 A | * 30 V DC |
![]() PhidgetInterfaceKit 0/0/8
|
$95.00 | 2 A | 250 V AC | 2 A | * 120 V DC |
![]() SSR Relay Board 0.5A
|
$5.00 | 500 mA | 28 V AC | 500 mA | 40 V DC |
For applications with a higher switching power, Hockey Puck style relays are the more robust choice:
| Product | Electrical Properties | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Control Voltage Min | Control Voltage Max | Load Voltage Min (DC) | Load Voltage Max (DC) | Load Voltage Max (AC) |
![]() AC Solid State Relay - 280V 20A Random Turn-on
|
$15.00 | 4 V DC | 32 V DC | — | — | 280 V AC |
![]() AC Solid State Relay - 280V 20A Zero-Cross Turn-on
|
$15.00 | 4 V DC | 32 V DC | — | — | 280 V AC |
![]() DC Solid State Relay - 120V 75A
|
$45.00 | 3 V DC | 32 V DC | 5 V DC | 120 V DC | — |
![]() DC Solid State Relay - 30V 100A
|
$30.00 | 4 V DC | 32 V DC | — | 30 V DC | — |
![]() DC Solid State Relay - 30V 50A
|
$24.00 | 4 V DC | 32 V DC | — | 30 V DC | — |
![]() DC Solid State Relay - 50V 80A
|
$25.00 | 4 V DC | 32 V DC | — | 50 V DC | — |