Quantity Available: 332
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $52.25 |
| 25 | $46.75 |
| 50 | $41.25 |
| 100 | $38.50 |
The PhidgetEncoder Highspeed interfaces with any 5V quadrature encoder. A quadrature encoder is the most commonly used feedback device for a DC or stepper motor. With an encoder, you can keep track of how far your motor has turned, which then allows you to control the position and velocity in your code. This Phidget connects to your computer via USB.
| Part Number | 1057_3B |
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | PHIDUSB |
| Driver Support | Phidget22 |
| API Object Name | Encoder |
| Encoder Interface | |
| Number of Encoder Inputs | 1 |
| Count Rate Max | 2E+06 pulses/s |
| Encoder Interface Resolution | x4 |
| Sampling Interval Min | 8 ms/sample |
| Sampling Interval Max | 1 s/sample |
| Encoder Input Low Voltage Max | 1.7 V DC |
| Encoder Input High Voltage Min | 2.1 V DC |
| Pull-down Resistance (Line Driver) | 2.2 kΩ or 10 kΩ |
| Pull-up Resistance (Open Collector) | 2.2 kΩ or 10 kΩ |
| USB Speed | High Speed |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 500 mA |
| Current Consumption Min | 55 mA |
| USB Voltage Min | 4.5 V DC |
| USB Voltage Max | 5.3 V DC |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Packaging Revision | Comment |
|---|---|---|---|---|
| January 2005 | 0 | 300 | Product Release | |
| November 2009 | 1 | 302 | Increased pull-up resistance from 1kO to 2.2kO | |
| January 2010 | 2 | 302 | Replaced USB connector with Mini-USB connector, made board slightly smaller. | |
| January 2018 | 2 | 302 | B | Removed cables from packaging. |
| June 2021 | 3 | 400 | B | Added IOMode support. Updated obsolete components on board; no longer supports Phidget21 |
| May 2023 | 3 | 401 | B | USB bug fixes |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Encoder Input | Encoder | 0 |
You can protect your board from dust and debris by purchasing an enclosure. An enclosure will also prevent unintentional shorts caused by objects touching the pins on the bottom of the board or any terminal screws.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Material |
![]() Acrylic Enclosure for the 1057
|
$8.00 | Clear Acrylic |
The PhidgetEncoder HighSpeed can be used with any incremental quadrature encoder. For more details on the different kinds of encoders, have a look at the Encoder Guide. All of the encoders listed below are compatible with this Phidget:
| Product | Encoder Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Output Circuit Type | Encoder Resolution | Encoder Speed Max |
![]() Rotary Encoder - 4mm Solid Shaft 360CPR
|
$40.00 | Push-Pull | 360 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 6mm Solid Shaft 600CPR
|
$25.00 | Push-Pull | 600 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 6mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$40.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 8mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$45.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 12mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$60.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 2000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 8mm Hollow Shaft 1000CPR with Index
|
$50.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 12mm Hollow Shaft 1000CPR with Index
|
$50.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 5mm Motor Shaft 1000CPR
|
$30.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 5000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 4mm Motor Shaft 300 CPR
|
$25.00 | Push-Pull | 300 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 4mm Motor Shaft 40 CPR
|
$10.00 | Push-Pull | 40 CPR | 6000 RPM |
These linear encoders can all be used with the 1057:
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Travel |
![]() Linear Encoder - 300mm
|
$90.00 | 300 mm |
![]() Linear Encoder - 500mm
|
$95.00 | 500 mm |
![]() Linear Encoder - 700mm
|
$100.00 | 700 mm |
![]() Linear Encoder - 900mm
|
$110.00 | 900 mm |
![]() Linear Encoder - 1100mm
|
$120.00 | 1.1 m |
![]() Linear Encoder - 1400mm
|
$340.00 | 1.4 m |
![]() Linear Encoder - 1700mm
|
$360.00 | 1.7 m |
Here are all of the draw-wire encoders that can be used with the 1057:
| Product | Encoder Properties | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Output Circuit Type | Length Resolution | Wire Pull Length | Weight |
![]() Draw-Wire Encoder - 1000mm
|
$100.00 | Push-Pull | — | 1 m | 400 g |
![]() Draw-Wire Encoder - 3000mm
|
$150.00 | Push-Pull | — | 3 m | 790 g |
This Phidget comes with a 5-wire encoder cable that you can use to easily connect to an encoder. If you need extras, you can find them below.
| Product | Physical Properties | ||
|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length | Cable Gauge |
![]() HighSpeed Encoder Cable 50cm
|
$5.00 | 500 mm | 26 AWG |
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |
| Product | Encoder Interface | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Encoder Inputs | Count Rate Max | Sampling Interval Min |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed 4-Input
|
$85.00 | 4 | 1E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() DC Motor Phidget
|
$85.00 | 1 | 400000 pulses/s | 50 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed
|
$55.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() Quadrature Encoder Phidget
|
$20.00 | 1 | 1E+06 pulses/s | * 1 ms/sample |
![]() 4A DC Motor Phidget
|
$45.00 | 1 | 400000 pulses/s | 50 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed 4-Input
|
$85.00 | 4 | 1E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() PhidgetMotorControl 1-Motor
|
$85.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed
|
$55.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |