Quantity Available: 349
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $28.50 |
| 25 | $25.50 |
| 50 | $22.50 |
| 100 | $21.00 |
The PhidgetTextLCD Adapter lets you connect one or two HD44780 LCD modules. The adapter can handle up to 4 lines of 40 characters, depending on the LCD module you are using. You can separately adjust the backlight and the character contrast of each LCD module. It connects directly to your computer via USB.
This adapter supports the following LCD screen sizes:
1x8, 1x16, 1x40
2x8, 2x16, 2x20, 2x24, 2x40
4x16, 4x20, 4x40
| Part Number | 1204_0B |
| Electrical Properties | |
|---|---|
| Current Consumption Max | 500 mA |
| Current Consumption Min | 34 mA |
| Current Consumption Max (1x8 or 2x8 screen) | 200 mA |
| Current Consumption Max (2x20 or 2x24 screen) | 76.5 mA |
| Current Consumption Max (4x40 screen) | 181 mA |
| Current Consumption Max (Backlight) | 400 mA |
| Available External Voltage | 5 V DC |
| USB Speed | Full Speed |
| Board Properties | |
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | HID |
| Driver Support | Phidget21, Phidget22 |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | 0 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Packaging Revision | Comment |
|---|---|---|---|---|
| August 2011 | 0 | 100 | Product Release, requires phidget21 2.1.8+ | |
| August 2011 | 0 | 101 | getLabelString fixed for labels longer than 7 characters | |
| January 2018 | 0 | 101 | B | Removed USB cable from packaging |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Text LCD | LCD | 0 - 1 |
This adapter can interface up to two text LCD screens. Each screen comes packaged with the cable required to connect it to the PhidgetTextLCD Adapter. Note that the 4x40 screen requires both ports on the TextLCD, so you can only interface one screen of this size.
| Product | LCD Screen | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Rows | Characters per Row | Character Width |
![]() LCD Screen 2x20 (12.7mm Characters)
|
$25.00 | 2 | 20 | 5.9 mm |
![]() LCD Screen 2x20 (5.5mm Characters)
|
$18.00 | 2 | 20 | 3.2 mm |
![]() LCD Screen 2x40 (5.5mm Characters)
|
$25.00 | 2 | 40 | 3.2 mm |
![]() LCD Screen 4x20 (4.75mm Characters)
|
$20.00 | 4 | 20 | 3 mm |
![]() LCD Screen 4x40 (4.89mm Characters)
|
$35.00 | 4 | 40 | 2.8 mm |
Each LCD screen we sell comes with the appropriate cable, but if you need a replacement or need to wire up a custom screen, you can find the extra cables in the table below:
| Product | Physical Properties | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length | Cable Gauge |
![]() LCD cable (1x16 connector)
|
$3.50 | Amphenol Mini PV 65863 | Molex 50-57-9416 | 300 mm | 26 AWG |
![]() LCD cable (2x8 connector)
|
$3.50 | Amphenol Mini PV 65863 | Amphenol Mini PV 65863 | 300 mm | 26 AWG |
![]() LCD cable (for 40x4 Screen)
|
$3.50 | Amphenol Mini PV 65863 (x2) | Amphenol Mini PV 65863 | 300 mm | 26 AWG |
You can protect your board from dust and debris by purchasing an enclosure. An enclosure will also prevent unintentional shorts caused by objects touching the pins on the bottom of the board or any terminal screws.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Material |
![]() Acrylic Enclosure for the 1204
|
$9.00 | Clear Acrylic |
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |