Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $19.00 |
| 25 | $17.00 |
| 50 | $15.00 |
| 100 | $14.00 |
The ENC1001 interfaces with any 5V quadrature encoder. A quadrature encoder is the most commonly used feedback device for a DC or stepper motor. With an encoder, you can keep track of the rotation angle of your motor, which then allows you to control the position and velocity in your code. This Phidget connects to your computer through a VINT Hub.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | VINT |
| Driver Support | Phidget22 |
| VINT Communication Speed Max | 1 Mbit/s |
| Encoder Interface | |
| Number of Encoder Inputs | 1 |
| Count Rate Max | 1E+06 pulses/s |
| Encoder Interface Resolution | x4 |
| Time Resolution | 15 ns |
| Encoder Input Low Voltage Max | 1 V DC |
| Encoder Input High Voltage Min | 3 V DC |
| Sampling Interval Min | * 1 ms/sample |
| Sampling Interval Max | 1 s/sample |
| Pull-up Resistance (Open Collector) | N/A |
| Pull-down Resistance (Line Driver) | N/A |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Min | (unconfigured) 30 μA |
| Current Consumption Max | encoder current + 6.5 mA |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| January 2024 | 0 | 100 | Product Release |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Encoder Input | Encoder | 0 |
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. In order to use the ENC1001 to its full potential, you should get a VINT Hub capable of 1Mbit/s communication speed. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
For an easy way to connect an encoder to the 5-pin connector on the ENC1001, you can use these handy cables.
| Product | Physical Properties | ||
|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length | Cable Gauge |
![]() HighSpeed Encoder Cable 50cm
|
$5.00 | 500 mm | 26 AWG |
The ENC1001 can be used with any incremental quadrature encoder. For more details on the different kinds of encoders, have a look at the Encoder Guide. All of the rotary encoders listed below are compatible with this Phidget:
| Product | Encoder Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Output Circuit Type | Encoder Resolution | Encoder Speed Max |
![]() Rotary Encoder - 4mm Solid Shaft 360CPR
|
$40.00 | Push-Pull | 360 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 6mm Solid Shaft 600CPR
|
$25.00 | Push-Pull | 600 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 6mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$40.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 8mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$45.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 12mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$60.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 2000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 8mm Hollow Shaft 1000CPR with Index
|
$50.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 12mm Hollow Shaft 1000CPR with Index
|
$50.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 5mm Motor Shaft 1000CPR
|
$30.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 5000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 4mm Motor Shaft 300 CPR
|
$25.00 | Push-Pull | 300 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 4mm Motor Shaft 40 CPR
|
$10.00 | Push-Pull | 40 CPR | 6000 RPM |
These linear encoders can all be used with the ENC1001:
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Travel |
![]() Linear Encoder - 300mm
|
$90.00 | 300 mm |
![]() Linear Encoder - 500mm
|
$95.00 | 500 mm |
![]() Linear Encoder - 700mm
|
$100.00 | 700 mm |
![]() Linear Encoder - 900mm
|
$110.00 | 900 mm |
![]() Linear Encoder - 1100mm
|
$120.00 | 1.1 m |
![]() Linear Encoder - 1400mm
|
$340.00 | 1.4 m |
![]() Linear Encoder - 1700mm
|
$360.00 | 1.7 m |
Here are all of the draw-wire encoders that can be used with the ENC1001:
| Product | Encoder Interface | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Encoder Inputs | Count Rate Max | Sampling Interval Min |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed 4-Input
|
$85.00 | 4 | 1E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed
|
$55.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() Quadrature Encoder Phidget
|
$20.00 | 1 | 1E+06 pulses/s | * 1 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed
|
$55.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed 4-Input
|
$85.00 | 4 | 1E+06 pulses/s | 8 ms/sample |