Quantity Available: 993
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $7.60 |
| 25 | $6.80 |
| 50 | $6.00 |
| 100 | $5.60 |
The 1108 is a Hall-effect sensor that provides a voltage output that is proportional to the applied magnetic field. It can measure up to 500 Gauss with a resolution of 1 Gauss.
| Sensor Properties | |
|---|---|
| Sensor Type | Proximity (Magnetic) |
| Controlled By | VoltageRatio Input |
| Sensor Output Type | Ratiometric |
| Magnetic Flux Min | -500 G |
| Magnetic Flux Max | 500 G |
| Measurement Error Max | ± 0.5 % |
| Magnetic Zero Balance Max | 15 G |
| Magnetic Resolution | 1 G |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 2 mA |
| Output Impedance | 1 kΩ |
| Output Voltage Min | 200 mV DC |
| Output Voltage Max | 4.7 V DC |
| Supply Voltage Min | 4.5 V DC |
| Supply Voltage Max | 5.5 V DC |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -20 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Neodymium Magnets | |
| Mangetic Field Strength | (@ 6.5 mm) 500 G |
| Length | 8.7 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8473.30.00 |
| American HTS Import Code | 8473.30.11.80 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| June 2005 | 0 | N/A | Product Release |
This device doesn't have an API of its own. It is controlled by opening a VoltageRatioInput channel on the Phidget that it's connected to. For a list of compatible Phidgets with VoltageRatio Inputs, see the Connection & Compatibility tab.
You can find details for the VoltageRatioInput API on the API tab for the Phidget that this sensor connects to.
This sensor can be read by any Phidget with an Analog Input or VINT Hub port. It will connect to either one using the included Phidget cable. VINT Hub ports can behave just like Analog Inputs, but have the added flexibility of being able to be used as digital inputs, digital outputs, or ports to communicate with VINT devices. For more information about VINT, see the VINT Overview page.
| Product | Voltage Inputs | ||
|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Voltage Inputs | Voltage Input Resolution (bits) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 (Shared) | *** 15 bit |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 (Shared) | ** 16 bit |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 (Shared) | * 15 bit |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 (Shared) | * 16 bit |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 (Shared) | * 16 bit |
![]() 8x Voltage Input Phidget
|
$22.00 | 8 | 12 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | — |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2
|
$50.00 | 2 | 10 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 10 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 Mini-Format
|
$70.00 | 8 | 10 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 w/6 Port Hub
|
$110.00 | 8 | 10 bit |
![]() PhidgetTextLCD 20X2 : White : Integrated PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$70.00 | 8 | 10 bit |
This sensor comes with its own Phidget cable to connect it to an InterfaceKit or Hub, but if you need extras we have a full list down below. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |