Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $47.50 |
| 25 | $42.50 |
| 50 | $37.50 |
| 100 | $35.00 |
The PhidgetInterfaceKit 2/2/2 is a compact, general-purpose controller used to interface with digital and analog sensors.
The analog inputs are used to measure a 0-5V signal. Many different sensors (temperature, humidity, pressure, etc.) output a voltage that corresponds to this voltage range.
The digital inputs can interface with devices like push buttons, limit switches, relays, and other logic-level outputs. Each input includes hardware filtering to prevent false triggering caused by electrical noise.
The digital outputs can be used to drive LEDs, solid-state relays, and any other logic-level device.
The included 12-wire harness is used to expose the connectors, reducing the controller’s physical footprint.
Wires 1,2,3 and wires 7,8,9 end with a female connector designed to take the Phidget cable. The other wires are loose.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | HID |
| Driver Support | Phidget21, Phidget22 |
| API Object Name | DigitalInput, DigitalOutput, VoltageInput, VoltageRatioInput |
| USB Voltage Min | 4.6 V DC |
| USB Voltage Max | 5.5 V DC |
| Current Consumption Min | 20 mA |
| Current Consumption Max | 500 mA |
| Available External Current | 480 mA |
| USB Speed | Full Speed |
| Operating Temperature Min | 0 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Voltage Inputs | |
| Number of Voltage Inputs | 2 |
| Voltage Input Resolution (bits) | 10 bit |
| Input Impedance | 900 kΩ |
| Input Voltage Min (DC) | 0 V DC |
| Input Voltage Max (DC) | 5 V DC |
| 5V Reference Error Max | 0.5 % |
| Voltage Input Update Rate Min | 1 samples/s |
| Voltage Input Update Rate Max | 1000 samples/s |
| Voltage Input Update Rate Max (WebService) | 62.5 samples/s |
| Digital Inputs | |
| Number of Digital Inputs | 2 |
| Digital Input Type | Active Low |
| Pull-up Resistance | 15 kΩ |
| Low Voltage Max (True) | 800 mV DC |
| High Voltage Min (False) | 2.1 V DC |
| Low Voltage Trigger Length Min | 4 ms |
| High Voltage Trigger Length Min | 15 ms |
| Digital Input Voltage Max | ± 15 V DC |
| Digital Input Update Rate | 125 samples/s |
| Digital Outputs | |
| Number of Digital Outputs | 2 |
| Series Resistance | 300 Ω |
| Digital Output Available Current | 16 mA |
| Digital Output Voltage Min | 0 V DC |
| Digital Output Voltage Max | 5 V DC |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| April 2011 | 0 | 100 | Product Release |
| May 2011 | 0 | 101 | getLabelString fix for lables > 7 characters |
| February 2013 | 0 | 102 | USB stack changes; was unstable with lots of set reports. |
| August 2013 | 0 | 103 | USB bug fix. Some OUT messages not getting through |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Voltage Input | VoltageInput | 0 - 1 |
| Voltage Ratio Input | VoltageRatioInput | 0 - 1 |
| Digital Input | DigitalInput | 0 - 1 |
| Digital Output | DigitalOutput | 0 - 1 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| VoltageInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageInput | Max | Multiple | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Load Cell Calibrator | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageRatioInput | Max | Multiple | Download | |
| DigitalInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalInput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalInput | Max | Multiple | Download | |
| DigitalOutput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalOutput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalOutput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalOutput | Max | Multiple | Download |
The PhidgetInterfaceKit 2/2/2 comes with a custom cable assembly that plugs into the back of the stick. If you need a replacement cable, you can find one here:
| Product | Physical Properties | ||
|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length | Cable Gauge |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2 replacement cable
|
$3.50 | (Loose Wires 46 cm) 160 mm | 26 AWG |
Each analog sensor will come with its own Phidget cable, but if you need extras we have a full list down below. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
| Product | Voltage Inputs | Digital Outputs | Digital Inputs | |
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Voltage Inputs | Number of Digital Outputs | Number of Digital Inputs |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2
|
$50.00 | 2 | 2 | 2 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 Mini-Format
|
$70.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 w/6 Port Hub
|
$110.00 | 8 | 8 | 8 |
![]() PhidgetTextLCD 20X2 : White : Integrated PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$70.00 | 8 | 8 | 8 |
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Contact us for other compliance-related inquires.