This optical rotary encoder sits on the 5mm rear shaft of a motor to track its position and velocity.
| Encoder Properties | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MFT3005-E-1000B5-G05 |
| Output Circuit Type | Push-Pull |
| Controlled By | Encoder Interface |
| Encoder Resolution | 1000 CPR |
| Encoder Speed Max | 5000 RPM |
| Electrical Properties | |
| Supply Voltage Min | 5 V DC |
| Supply Voltage Max | 5 V DC |
| Physical Properties | |
| Shaft Diameter | (Inner) 5 mm |
| Hex Key Size Required | 1.5 mm |
| Cable Length | 500 mm |
| Shaft Maximum Axial Load | 15 N |
| Shaft Maximum Radial Load | 25 N |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 9029.10.00 |
| American HTS Import Code | 9029.10.80.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
Here is the pinout for the connector on this encoder:
| Function | Wire |
|---|---|
| Ground | Black |
| Index | Not connected |
| A | Green |
| +5V | Red |
| B | White |
This quadrature encoder must be read by an encoder interface. These interfaces will interpret the two quadrature signals in order to determine the continuous position of the rotating part. The following interfaces are compatible with this encoder:
| Product | Encoder Interface | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Encoder Inputs | Count Rate Max | Sampling Interval Min |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed 4-Input
|
$85.00 | 4 | 1E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() DC Motor Phidget
|
$85.00 | 1 | 400000 pulses/s | 50 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed
|
$55.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() Quadrature Encoder Phidget
|
$20.00 | 1 | 1E+06 pulses/s | * 1 ms/sample |
![]() 4A DC Motor Phidget
|
$45.00 | 1 | 400000 pulses/s | 50 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed 4-Input
|
$85.00 | 4 | 1E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() PhidgetMotorControl 1-Motor
|
$85.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
![]() PhidgetEncoder HighSpeed
|
$55.00 | 1 | 2E+06 pulses/s | 8 ms/sample |
The following BLDC motors have the correct shaft size and mounting pattern to make use of this encoder:
| Product | Physical Properties | Motor Properties | ||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Rear Shaft Diameter | Rated Torque | Rated Speed |
![]() NEMA17 - Brushless DC Motor - Gearless
|
$42.00 | 5 mm | 1.3 kg·cm | 4000 RPM |
![]() NEMA17 - Brushless DC Motor - 24:1 Gearbox
|
$90.00 | 5 mm | 24.5 kg·cm | 166 RPM |
![]() NEMA17 - Brushless DC Motor - 106:1 Gearbox
|
$85.00 | 5 mm | 96.9 kg·cm | 38 RPM |
![]() NEMA23 - Brushless DC Motor - 4.3:1 Gearbox
|
$84.00 | 5 mm | 10.2 kg·cm | 930 RPM |
![]() NEMA23 - Brushless DC Motor - 15:1 Gearbox
|
$86.00 | 5 mm | 33.7 kg·cm | 250 RPM |
![]() NEMA23 - Brushless DC Motor - 23:1 Gearbox
|
$88.00 | 5 mm | 51 kg·cm | 170 RPM |
![]() NEMA23 - Brushless Motor with 47:1 Gearbox
|
$95.00 | 5 mm | 112.2 kg·cm | 82 RPM |
| Product | Encoder Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Output Circuit Type | Encoder Resolution | Encoder Speed Max |
![]() Rotary Encoder - 4mm Solid Shaft 360CPR
|
$40.00 | Push-Pull | 360 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 6mm Solid Shaft 600CPR
|
$25.00 | Push-Pull | 600 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 6mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$40.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 8mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$45.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 12mm Solid Shaft 1000CPR with Index
|
$60.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 2000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 8mm Hollow Shaft 1000CPR with Index
|
$50.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - 12mm Hollow Shaft 1000CPR with Index
|
$50.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 5mm Motor Shaft 1000CPR
|
$30.00 | Push-Pull | 1000 CPR | 5000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 4mm Motor Shaft 300 CPR
|
$25.00 | Push-Pull | 300 CPR | 6000 RPM |
![]() Rotary Encoder - For 4mm Motor Shaft 40 CPR
|
$10.00 | Push-Pull | 40 CPR | 6000 RPM |