This miniature joystick has two axes and a pushbutton. Each axis, up/down and left/right, has a potentiometer with a center value of approximately half the supply voltage. When you move the Joystick from its center position the value will increase or decrease depending on the direction. Using a simple calculation in your program you can convert these X/Y values to an angle and magnitude.
Pressing down on the Joystick pin will make a momentary contact that can be connected to a Digital Input through the terminal blocks.
| Sensor Properties | |
|---|---|
| Sensor Type | Input (Joystick) |
| Controlled By | VoltageRatio Input, Digital Input (5V) |
| Sensor Output Type | Ratiometric |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 1 mA |
| Output Impedance | 10 kΩ |
| Supply Voltage Min | 3 V DC |
| Supply Voltage Max | 5.3 V DC |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -10 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8473.30.00 |
| American HTS Import Code | 8473.30.11.80 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| September 2003 | 0 | N/A | Product Release |
| August 2004 | 0 | N/A | Analog input connector changed from stereo jack to 3-pin Molex |
This device doesn't have an API of its own. It is controlled by opening a VoltageRatioInput channel on the Phidget that it's connected to. For a list of compatible Phidgets with VoltageRatio Inputs, see the Connection & Compatibility tab.
You can find details for the VoltageRatioInput API on the API tab for the Phidget that this sensor connects to.
The joystick can be read by any Phidget with an Analog Input or VINT Hub port. It will connect to either one using the included Phidget cable. The pushbutton under the stick can be read by any Phidget with a Digital Input or a VINT Hub port. VINT Hub ports can behave just like Analog Inputs, but have the added flexibility of being able to be used as digital inputs, digital outputs, or ports to communicate with VINT devices. For more information about VINT, see the VINT Overview page.
| Product | Digital Inputs | Voltage Inputs | |
|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Digital Inputs | Number of Voltage Inputs |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 (Shared) | 6 (Shared) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 (Shared) | 1 (Shared) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 (Shared) | 6 (Shared) |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2
|
$50.00 | 2 | 2 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 Mini-Format
|
$70.00 | 8 | 8 |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 w/6 Port Hub
|
$110.00 | 8 | 8 |
![]() PhidgetMotorControl 1-Motor
|
$85.00 | 2 | 2 |
![]() PhidgetTextLCD 20X2 : White : Integrated PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$70.00 | 8 | 8 |
This sensor comes with its own Phidget cable to connect it to an InterfaceKit or Hub, but if you need extras we have a full list down below. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |