Quantity Available: 512
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $20.90 |
| 25 | $18.70 |
| 50 | $16.50 |
| 100 | $15.40 |
This revision of the TMP1200 differs from the _0 revision in the following ways:
The TMP1200 allows you to precisely measure temperature using RTDs and other resistance-based sensors. A resistance temperature detector (RTD) measures subtle temperature changes using a resistance of the element made of a pure metal (usually platinum). The resistance value will change in a precise and repeatable way. The RTD Phidget measures these subtle resistance changes, so you can get the most accurate temperature measurements. This Phidget connects to your computer through a VINT Hub.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | VINT |
| Driver Support | Phidget22 |
| VINT Communication Speed Max | 1 Mbit/s |
| Sampling Interval Min | 333 ms/sample |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Resistance Input | |
| Maximum Measurable Resistance | 5 kΩ |
| Resistance Noise (PT100 Mode) | 17 mΩ |
| Resistance Noise (PT1000 Mode) | 47 mΩ |
| Resistance Resolution | 1 mΩ |
| RTD Input | |
| Temperature Error Max | * 0.2 °C |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 3 mA |
| Physical Properties | |
| Recommended Wire Size | 16 - 26 AWG |
| Operating Temperature Min | -30 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
* - The maximum temperature error varies depending on the RTDType and temperature. See the table below:
| RTDType | Below 300ºC | Above 300ºC |
|---|---|---|
| PT100 | 0.1 ºC | 0.2 ºC |
| PT1000 | 0.02 ºC | 0.2 ºC |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| August 2017 | 0 | 104 | Product Release |
| January 2018 | 0 | 105 | Increased maximum change trigger |
| January 2018 | 0 | 106 | Library bug fixes |
| March 2020 | 0 | 107 | Fixed bug where wire resistance could be NaN |
| April 2020 | 0 | 108 | Fixed equations. Added internal calibration (only for new TMP1200) |
| December 2021 | 0 | 109 | Fixed bug that blocked sensor data at higher data intervals |
| December 2021 | 0 | 110 | Fixed bug that caused unusual readings when device is rapidly unplugged and replugged |
| April 2022 | 0 | 111 | Fixed calculation error for 3 and 4-wire mode |
| January 2022 | 1 | 300 | Hardware changes; Improved accuracy, minimum data interval increased to 333ms, , added |
| May 2023 | 1 | 301 | Added support for auto-setSpeed |
| January 2024 | 1 | 302 | DataInterval now consistent even when RTD is disconnected |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| TemperatureSensor | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| TemperatureSensor | Objective-C | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | iOS | Download | |
| TemperatureSensor | Visual Basic | Windows | Download | |
| TemperatureSensor | Max | Multiple | Download | |
| ResistanceInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| ResistanceInput | Objective-C | macOS | Download | |
| ResistanceInput | Swift | macOS | Download | |
| ResistanceInput | Swift | iOS | Download | |
| ResistanceInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| ResistanceInput | Max | Multiple | Download |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| RTD input | TemperatureSensor | 0 |
| Resistance Input | ResistanceInput | 0 |
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Here's a list of RTDs you can use with the TMP1200:
| Product | |
|---|---|
| Part Number | Price |
![]() PT1000 4-Wire RTD 11cm
|
$40.00 |
![]() PT1000 4-Wire RTD 20cm
|
$40.00 |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |