Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $20.90 |
| 25 | $18.70 |
| 50 | $16.50 |
| 100 | $15.40 |
Measure relative humidity and air temperature, in non-condensing environments, with the HUM1001. This Phidget is useful for environmental controls and weather monitoring. This Phidget connects to your computer through a VINT Hub.
| Sensor Properties | |
|---|---|
| Sensor Type | Humidity / Temperature |
| Controlled By | VINT |
| VINT Communication Speed Max | 10 kbit/s |
| Humidity Sensor | |
| Humidity Min | 0 %RH |
| Humidity Max | 100 %RH |
| Humidity Resolution | 0.01 %RH |
| Humidity Response Time Max | 10 s |
| Sampling Interval Min | 500 ms/sample |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Humidity Error Max | ± 2 %RH |
| Temperature Sensor | |
| Ambient Temperature Min | -40 °C |
| Ambient Temperature Max | 85 °C |
| Temperature Error Typical (At 25°C) | ± 0.2 °C |
| Temperature Error Max | ± 1 °C |
| Temperature Resolution | 0.01 °C |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Sampling Interval Min | 500 ms/sample |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 100 μA |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
The HUM1001 is an updated version of the HUM1000.
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| July 2020 | 0 | 102 | Product Release |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Humidity Sensor | HumiditySensor | 0 |
| Temperature Sensor | TemperatureSensor | 0 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| HumiditySensor | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| HumiditySensor | Objective-C | macOS | Download | |
| HumiditySensor | Swift | macOS | Download | |
| HumiditySensor | Swift | iOS | Download | |
| HumiditySensor | Visual Basic | Windows | Download | |
| HumiditySensor | Max | Multiple | Download | |
| TemperatureSensor | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| TemperatureSensor | Objective-C | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | iOS | Download | |
| TemperatureSensor | Visual Basic | Windows | Download | |
| TemperatureSensor | Max | Multiple | Download |
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
| Product | Sensor Properties | Temperature Sensor | Humidity Sensor | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Sensor Type | Controlled By | Ambient Temperature Min | Ambient Temperature Max | Humidity Min | Humidity Max |
![]() Humidity Phidget
|
$22.00 | Humidity / Temperature | VINT | -40 °C | 85 °C | 0 %RH | 100 %RH |
![]() Humidity/Temperature Sensor
|
$55.00 | Temperature/Humidity (Ambient) | VoltageRatio Input | -30 °C | 80 °C | 10 %RH | 95 %RH |