4-20mA sensors can be connected to and powered by the provided terminals on this 4-20mA Adapter board. The 1132 will measure the current passing through the attached sensor and convert it to a voltage between 0 and 5V.
The 4-20 mA Adapter board internally produces +15V from the 5V supply which is used to power the connected sensor, eliminating the need for an external power supply.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | Voltage Input (0-5V) |
| Sensor Output Type | Non-Ratiometric |
| Electrical Properties | |
| Output Impedance | 1 kΩ |
| Available External Voltage | 15 V DC |
| Current Consumption Min | 1.8 mA |
| Current Consumption (4mA Load) | 18.4 mA |
| Current Consumption (22mA Load) | 130 mA |
| Inrush Current Max (Hot Plug) | 160 mA |
| Supply Voltage Min | 4.8 V DC |
| Supply Voltage Max | 5.3 V DC |
| Capacitive Load Max | 1.5 μF |
| Measurement Error Max | ± 1.2 % |
| Physical Properties | |
| Recommended Wire Size | 12 - 24 AWG |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8473.30.00 |
| American HTS Import Code | 8473.30.11.80 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| May 2010 | 0 | N/A | Product Release |
This device doesn't have an API of its own. It is controlled by opening a VoltageInput channel on the Phidget that it's connected to. For a list of compatible Phidgets with Voltage Inputs, see the Connection & Compatibility tab.
You can find details for the VoltageInput API on the API tab for the Phidget that this sensor connects to.
This sensor can be read by any Phidget with an Analog Input or VINT Hub port. It will connect to either one using the included Phidget cable. VINT Hub ports can behave just like Analog Inputs, but have the added flexibility of being able to be used as digital inputs, digital outputs, or ports to communicate with VINT devices. For more information about VINT, see the VINT Overview page.
| Product | Voltage Inputs | ||
|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of Voltage Inputs | Voltage Input Resolution (bits) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 (Shared) | *** 15 bit |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 (Shared) | ** 16 bit |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 (Shared) | * 15 bit |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 (Shared) | * 16 bit |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 (Shared) | * 16 bit |
![]() 8x Voltage Input Phidget
|
$22.00 | 8 | 12 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | — |
![]() PhidgetInterfaceKit 2/2/2
|
$50.00 | 2 | 10 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$90.00 | 8 | 10 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 Mini-Format
|
$70.00 | 8 | 10 bit |
![]() PhidgetInterfaceKit 8/8/8 w/6 Port Hub
|
$110.00 | 8 | 10 bit |
![]() PhidgetTextLCD 20X2 : White : Integrated PhidgetInterfaceKit 8/8/8
|
$70.00 | 8 | 10 bit |
This sensor comes with its own Phidget cable to connect it to an InterfaceKit or Hub, but if you need extras we have a full list down below. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
You can protect your board from dust and debris by purchasing an enclosure. An enclosure will also prevent unintentional shorts caused by objects touching the pins on the bottom of the board or any terminal screws.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Material |
![]() Acrylic Enclosure for the 1132
|
$8.00 | Clear Acrylic |