Quantity Available: 373
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $19.00 |
| 25 | $17.00 |
| 50 | $15.00 |
| 100 | $14.00 |
The SND1000 measures the ambient sound pressure level from 34 to 102 dB. The sensor is useful when measuring sound levels, or use it to detect the occurrence of sudden noises.
You can focus on specific frequency bands- An array of 10 values, corresponding to a different frequency band ranging from 31.5 Hz to 16kHz, is sent with each data event.
This Phidget connects to your computer through a VINT Hub.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | VINT |
| Driver Support | Phidget22 |
| VINT Communication Speed Max | 100 kbit/s |
| Sensor Properties | |
| Sensor Type | Sound |
| Sound Level Min | * 34 dB |
| Sound Level Max | 102 dB |
| Sampling Interval Max | 1000 ms/sample |
| Sampling Interval Min | 100 ms/sample |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 26 mA |
| Current Consumption Min | (unconfigured) 16 μA |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -20 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
The microphone on the SND1000 is slightly more responsive to some frequencies than others. The following graph illustrates this difference:
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| June 2017 | 0 | 101 | Product Release |
| June 2017 | 0 | 102 | Fixed issue where board continually reset |
| Nov 2025 | 1 | 102 | Added VINT filtering, allowing for longer cables |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Sound Sensor | SoundSensor | 0 |
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |