Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $38.00 |
| 25 | $34.00 |
| 50 | $30.00 |
| 100 | $28.00 |
The VINT Hub is one of the most commonly used Phidgets. Connect up to six devices to your computer through a single USB port. Phidgets are "Plug and Program" - When plugged in, they are automatically discovered by the Phidget drivers and made available to your program. You can configure each port to operate in different modes that make it easy to interface with VINT devices, analog sensors, or logic-level circuits. Each port also has a power and ground pin, providing direct access to the USB voltage supply.
The HUB0002_0 has improved immunity, resulting in a longer maximum cable length for any device with the
icon printed on the enclosure.
It also supports high-speed megabit communication (marked with
). For some VINT devices, this will result in faster data rates and lower latency.
For more information about these features, see the User Guide.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | PHIDUSB |
| Driver Support | Phidget22 |
| Number of VINT Ports | 6 |
| VINT Communication Speed Max | 1 Mbit/s |
| Electrical Properties | |
| USB Voltage Min | 4.5 V DC |
| USB Voltage Max | 5.3 V DC |
| USB Speed | Full Speed |
| Current Consumption Min | 25 mA |
| Available External Current | * 1.1 A |
| VINT Port Voltage | ** 5 V DC |
| Voltage Inputs | |
| Number of Voltage Inputs | 6 (Shared) |
| Voltage Input Resolution (bits) | *** 15 bit |
| Voltage Input Resolution (V) | 160 μV DC |
| Sensor Input Impedance | 324 kΩ |
| Input Voltage Min (DC) | 0 V DC |
| Input Voltage Max (DC) | 5.3 V DC |
| Voltage Input Noise (@ 1ms Interval) | 1.8 mV DC |
| Voltage Input Noise (@ 100ms Interval) | 400 μV DC |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Sampling Interval Min | 1 ms/sample |
| Digital Inputs | |
| Number of Digital Inputs | 6 (Shared) |
| Pull-up Resistance | 40 kΩ |
| Low Voltage Max (True) | 1.3 V DC |
| High Voltage Min (False) | 1.8 V DC |
| Low Voltage Trigger Length Min | 3 ms |
| High Voltage Trigger Length Min | 3 ms |
| Digital Input Voltage Max | 5.5 V DC |
| Digital Input Type | Active Low |
| Digital Outputs | |
| Number of Digital Outputs | 6 (Shared) |
| Series Resistance | 498 Ω |
| Digital Output Available Current | 5.5 mA |
| Digital Output Voltage Min | 0 V DC |
| Digital Output Voltage Max | 3.3 V DC |
| PWM Frequency | varies, max 50 kHz |
| Duty Cycle Resolution | 0.8 % |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
* - Ports 0, 1 and 2 share power, as do ports 3, 4, and 5. This specification is the maximum shared between each set of 3 ports.
** VINT Port voltage is taken directly from USB voltage, so it may not be exactly 5V depending on what kind of USB port the HUB0002 is plugged into.
*** ADC is 12 bit, oversampled to 15 bit.
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| August 2023 | 0 | 100 | Product Release |
| August 2023 | 0 | 101 | Fixed bug in the automatic VINT speed setting process |
| Digital Input | ||
|---|---|---|
| Date | Port Version | Comment |
| August 2023 | 100 | Product Release |
| Digital Output | ||
| Date | Port Version | Comment |
| August 2023 | 110 | Product Release |
| Voltage Input | ||
| Date | Port Version | Comment |
| August 2023 | 200 | Product Release |
| VoltageRatio Input | ||
| Date | Port Version | Comment |
| August 2023 | 200 | Product Release |
| Channel Name | API | Channel | Hub Port | Interface |
|---|---|---|---|---|
| Hub Port - Digital Input Mode | ||||
| Digital Input | DigitalInput | 0 | 0 - 5 | VINT |
| Hub Port - Digital Output Mode | ||||
| Digital Output | DigitalOutput | 0 | 0 - 5 | VINT |
| Hub Port - Voltage Input Mode | ||||
| Voltage Input | VoltageInput | 0 | 0 - 5 | VINT |
| Hub Port - Voltage Ratio Mode | ||||
| Voltage Ratio Input | VoltageRatioInput | 0 | 0 - 5 | VINT |
| 6-Port USB VINT Hub Phidget | ||||
| VINT Hub | Hub | 0 | USB | |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| DigitalInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalInput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalInput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalInput | Max | Multiple | Download | |
| DigitalOutput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| DigitalOutput | Objective-C | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | macOS | Download | |
| DigitalOutput | Swift | iOS | Download | |
| DigitalOutput | Visual Basic | Windows | Download | |
| DigitalOutput | Max | Multiple | Download | |
| VoltageInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageInput | Max | Multiple | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Load Cell Calibrator | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageRatioInput | Max | Multiple | Download | |
| Hub | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
For specific information about using the HUB0002 with other devices, please look at the User Guide tab, above.
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |
Use Phidget cables to connect sensors and VINT devices to this hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
Have a look at our other devices that can serve as VINT Hubs:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |