Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $95.00 |
| 25 | $85.00 |
| 50 | $75.00 |
| 100 | $70.00 |
The PhidgetTemperatureSensor 4-Input is a thermocouple interface. It amplifies the signal from a thermocouple and provides a clean, stable digital reading for your application.
After connecting the interface to a computer via USB, you can measure up to four thermocouples. Measurements can be returned as temperatures in degrees Celsius or as a voltage.
| Part Number | 1048_2B |
| Board Properties | |
|---|---|
| API Object Name | TemperatureSensor |
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | PHIDUSB |
| Driver Support | Phidget22 |
| Number of Thermocouple Inputs | 4 |
| Thermocouple Input | |
| Sampling Interval Min | 32 ms/sample |
| Ambient Temperature Error Max | ± 0.5 °C |
| Thermocouple Error Max (K-Type) | ± 2 °C |
| Thermocouple Voltage Resolution | 100 nV DC |
| Thermocouple Temperature Resolution (K-Type) | 0.003 °C |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 25 mA |
| Input Voltage Max | 77 mV DC |
| USB Voltage Min | 4.5 V DC |
| USB Voltage Max | 5.3 V DC |
| USB Speed | Full Speed |
| Physical Properties | |
| Recommended Wire Size | 16 - 26 AWG |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Packaging Revision | Comment |
|---|---|---|---|---|
| April 2010 | 0 | 100 | Product Release | |
| May 2010 | 0 | 101 | fixed setlabel | |
| May 2011 | 0 | 102 | getLabelString fixed for labels longer than 7 characters | |
| October 2017 | 0 | 102 | B | Added plastic shell enclosure, removed USB cable |
| June 2021 | 1 | 200 | B | Updated obsolete components on board; no longer supports Phidget21 |
| January 2022 | 1 | 204 | B | Improved stability and minor optimizations |
| November 2021 | 2 | 210 | B | Changed processor chip |
| January 2022 | 2 | 212 | B | Improved stability and minor optimizations |
| February 2023 | 2 | 214 | B | Fixed issue with high saturation error reading |
| May 2023 | 2 | 215 | B | USB bug fixes |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Thermocouple Input | TemperatureSensor | 0 - 3 |
| Temperature Sensor (IC) | TemperatureSensor | 4 |
| Voltage Input | VoltageInput | 0 - 3 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| TemperatureSensor | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| TemperatureSensor | Objective-C | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | iOS | Download | |
| TemperatureSensor | Visual Basic | Windows | Download | |
| TemperatureSensor | Max | Multiple | Download | |
| VoltageInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageInput | Max | Multiple | Download |
You can connect up to four J,K,E or T type thermocouples to this Phidget. See the product page or data sheet for the thermocouple to determine which end plugs into the positive terminal on the Phidget. If you're not sure which end is which, it won't harm anything to try both configurations to determine which one is right. If the thermocouple is hooked up backward, you'll get erratic readings and the temperature will decrease when it should be increasing.
| Product | Temperature Sensor | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Thermocouple Type | Ambient Temperature Min | Ambient Temperature Max | Ambient Temperature Error Max |
![]() K-Type Fiberglass Bead Probe Thermocouple
|
$10.00 | K | -40 °C | 400 °C | ± 0.75 °C |
![]() K-Type Probe Thermocouple 11cm
|
$16.00 | K | -40 °C | 400 °C | 3.3 °C |
![]() K-Type Probe Thermocouple 20cm
|
$16.00 | K | -40 °C | 400 °C | 3.3 °C |
![]() K-Type Probe Thermocouple 30cm
|
$20.00 | K | -40 °C | 400 °C | 3.3 °C |
![]() K-Type Teflon Bead Probe Thermocouple (-40°C to +200°C)
|
$5.00 | K | -40 °C | 200 °C | ± 0.75 °C |
Here are some handy accessories for working with thermocouples. Extension wire, adapters, and plugs can be found here.
$4.00/Meter
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |
| Product | Board Properties | Thermocouple Input | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Controlled By | Number of Thermocouple Inputs | Thermocouple Voltage Resolution | Sampling Interval Min | Thermocouple Temperature Resolution (K-Type) | Thermocouple Error Max (K-Type) |
![]() PhidgetTemperatureSensor 4-Input
|
$100.00 | USB (Mini-USB) | 4 | 100 nV DC | 32 ms/sample | 0.003 °C | ± 2 °C |
![]() 4x Thermocouple Phidget
|
$40.00 | VINT | 4 | 1 μV DC | 20 ms/sample | 0.04 °C | ± 2 °C |
![]() Isolated Thermocouple Phidget
|
$32.00 | VINT | 1 | 1 μV DC | 20 ms/sample | 0.01 °C | ± 2 °C |