Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $14.25 |
| 25 | $12.75 |
| 50 | $11.25 |
| 100 | $10.50 |
When placed into soil, the HUM1100 measures the moisture levels by monitoring the capacitance between its prongs. It outputs a number between 0.0 and 1.0 depending on the moisture of the soil. This sensor is useful for automated gardening projects and environmental research.
This Phidget connects to your computer through a VINT Hub.
Generally, the HUM1100 will output values as follows:
However, the type of soil being monitored can impact these values and each HUM1100 will have a slightly different response so it is important to test for yourself to determine which value corresponds to your desired soil conditions.
| Sensor Properties | |
|---|---|
| Controlled By | VINT |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Sampling Interval Min | 100 ms/sample |
| VINT Communication Speed Max | 100 kbit/s |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Max | 4.2 mA |
| Current Consumption Min | 20 μA |
| Physical Properties | |
| Operating Temperature Min | 0 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| June 2023 | 0 | 100 | Product Release |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Moisture Sensor | VoltageRatioInput | 0 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| VoltageRatioInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Load Cell Calibrator | C# | Windows | Download |
| VoltageRatioInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageRatioInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageRatioInput | Max | Multiple | Download |
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |