Quantity Available: 451
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $90.25 |
| 25 | $80.75 |
| 50 | $71.25 |
| 100 | $66.50 |
The PhidgetAnalog 4-Output Produces a voltage over -10V to +10V at a maximum of ±20mA. If this current is exceeded an error will be thrown to notify that the voltage may have dropped below the setpoint. The voltage is produced with 12 bit resolution (4.8mV).
The board is not isolated and all 4 channels share a common ground. All the power is supplied by via USB.
| Part Number | 1002_0B |
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | USB (Mini-USB) |
| USB Stack | HID |
| Driver Support | Phidget21, Phidget22 |
| API Object Name | VoltageOutput |
| USB Voltage Min | 4.6 V DC |
| USB Voltage Max | 5.5 V DC |
| Current Consumption Min | 55 mA |
| Current Consumption Max | 300 mA |
| Available External Current | (per channel) 20 mA |
| Recommended Wire Size | 16 - 26 AWG |
| USB Speed | Full Speed |
| Operating Temperature Min | 0 °C |
| Operating Temperature Max | 70 °C |
| Voltage Outputs | |
| Number of Voltage Outputs | 4 |
| Output Impedance (Channel Enabled) | 500 mΩ |
| Output Impedance (Channel Disabled) | 4 kΩ |
| Voltage Output Max | ± 10 V DC |
| Output Voltage Resolution | (12 bit) 4.8 mV DC |
| Capacitive Load Stability | 4 nF |
| Frequency Max | Variable* |
| Electrical Properties | |
| Isolation Voltage (DC) | 1.5 kV DC |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Packaging Revision | Comment |
|---|---|---|---|---|
| March 2011 | 0 | 100 | Product Release, requires phidget21 2.1.8 or newer | |
| May 2011 | 0 | 101 | getLabelString fix for lables > 7 characters | |
| January 2018 | 0 | 101 | B | Removed cable from packaging |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Voltage Output | VoltageOutput | 0 - 3 |
You can protect your board from dust and debris by purchasing an enclosure. An enclosure will also prevent unintentional shorts caused by objects touching the pins on the bottom of the board or any terminal screws.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Material |
![]() Acrylic Enclosure for the 1002
|
$8.00 | Clear Acrylic |
Use a USB cable to connect this Phidget to your computer. We have a number of different lengths available, although the maximum length of a USB cable is 5 meters due to limitations in the timing protocol. For longer distances, we recommend that you use a Single Board Computer to control the Phidget remotely.
| Product | Physical Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Connector A | Connector B | Cable Length |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm 24AWG
|
$3.00 | USB Type A | USB Mini-B | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 28cm Right Angle
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 280 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$3.50 | USB Type A | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 83cm Right Angle
|
$4.50 | USB Type A | USB Mini-B (90 degree) | 830 mm |
![]() USB-A to Mini-B Cable 120cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.2 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$4.00 | USB Type A | USB Mini-B | 1.8 m |
![]() USB-A to Mini-B Cable 450cm, 20 AWG 2C
|
$12.00 | USB Type A | USB Mini-B | 4.5 m |
![]() USB-C to Mini-B Cable 60cm 24AWG
|
$5.00 | USB Type C | USB Mini-B | 600 mm |
![]() USB-C to Mini-B Cable 180cm 24AWG
|
$6.00 | USB Type C | USB Mini-B | 1.8 m |
| Product | Board Properties | Voltage Outputs | Voltage Outputs (5V Mode) | Voltage Outputs (±10V Mode) | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Controlled By | Number of Voltage Outputs | Voltage Output Max | Voltage Output Max | Voltage Output Max |
![]() PhidgetAnalog 4-Output
|
$95.00 | USB (Mini-USB) | 4 | ± 10 V DC | — | — |
![]() Isolated 16-bit Voltage Output Phidget
|
$55.00 | VINT | 1 | — | 5 V DC | ± 10 V DC |
![]() Isolated 12-bit Voltage Output Phidget
|
$34.00 | VINT | 1 | — | 5 V DC | ± 10 V DC |
![]() 12-bit Voltage Output Phidget
|
$17.00 | VINT | 1 | 4.2 V DC | — | — |