Quantity Available: 1000+
| Qty | Price |
|---|---|
| 10 | $38.00 |
| 25 | $34.00 |
| 50 | $30.00 |
| 100 | $28.00 |
The 4x Thermocouple Phidget is a thermocouple interface. It amplifies the signal from a thermocouple and provides a clean, stable digital reading for your application.
After connecting the interface to a computer through a VINT Hub Phidget, you can measure up to four thermocouples. Measurements can be returned as temperatures in degrees Celsius or as a voltage.
| Board Properties | |
|---|---|
| Controlled By | VINT |
| Driver Support | Phidget22 |
| VINT Communication Speed Max | 100 kbit/s |
| Number of Thermocouple Inputs | 4 |
| Thermocouple Input | |
| Thermocouple Error Max (K-Type) | ± 2 °C |
| Thermocouple Temperature Resolution (K-Type) | 0.04 °C |
| Sampling Interval Min | 20 ms/sample |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Thermocouple Voltage Resolution | 1 μV DC |
| Onboard Temperature Sensor | |
| Temperature Error Max | ± 1 °C |
| Sampling Interval Max | 60 s/sample |
| Sampling Interval Min | 500 ms/sample |
| Temperature Error Typical (At 25°C) | ± 0.25 °C |
| Temperature Resolution | 0.063 °C |
| Temperature Max | 85 °C |
| Temperature Min | -40 °C |
| Electrical Properties | |
| Current Consumption Min | 10 μA |
| Current Consumption Max | 7 mA |
| Input Voltage Max | 79 mV DC |
| Physical Properties | |
| Recommended Wire Size | 16 - 26 AWG |
| Operating Temperature Min | -40 °C |
| Operating Temperature Max | 85 °C |
| Customs Information | |
| Canadian HS Export Code | 8471.80.00 |
| American HTS Import Code | 8471.80.40.00 |
| Country of Origin | CN (China) |
| Date | Board Revision | Device Version | Comment |
|---|---|---|---|
| June 2017 | 0 | 104 | Product Release |
| June 2017 | 0 | 105 | Fixed change trigger and voltage saturation limits |
| June 2017 | 0 | 106 | Fixed timing when changing dataIntervals |
| February 2019 | 0 | 107 | Implemented 50/60Hz notch filter, fixed crash when seeing temperatures near maximum range |
| March 2021 | 0 | 108 | Added filtering on ambient temperature sensor to improve temp correction accuracy |
| May 2021 | 0 | 109 | Adjusted interrupt priority to improve stability |
| October 2021 | 1 | 200 | Added break detection to alert user if TC wire is broken or disconnected |
| October 2021 | 1 | 202 | Improved stability, other minor optimizations |
| December 2021 | 1 | 203 | Improved recovery from malfunctioning states |
| July 2025 | 1 | 204 | Fixed voltage saturation |
| September 2025 | 1 | 205 | Fixed an issue that could cause a reset when using long data intervals |
| Channel Name | API | Channel |
|---|---|---|
| Thermocouple Input | TemperatureSensor | 0 - 3 |
| Temperature Sensor (IC) | TemperatureSensor | 4 |
| Voltage Input | VoltageInput | 0 - 3 |
| API | Detail | Language | OS | |
|---|---|---|---|---|
| TemperatureSensor | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| TemperatureSensor | Objective-C | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | macOS | Download | |
| TemperatureSensor | Swift | iOS | Download | |
| TemperatureSensor | Visual Basic | Windows | Download | |
| TemperatureSensor | Max | Multiple | Download | |
| VoltageInput | Visual Studio GUI | C# | Windows | Download |
| VoltageInput | Objective-C | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | macOS | Download | |
| VoltageInput | Swift | iOS | Download | |
| VoltageInput | Visual Basic | Windows | Download | |
| VoltageInput | Max | Multiple | Download |
Here are some handy accessories for working with thermocouples. Extension wire, adapters, and plugs can be found here.
$4.00/Meter
This Phidget is a smart device that must be controlled by a VINT Hub. For more information about VINT, have a look at the VINT Overview page. You can use a Phidget Cable to simply and easily connect the two devices. Here's a list of all of the different VINT Hubs currently available:
| Product | Board Properties | |||
|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Number of VINT Ports | VINT Communication Speed Max | Controlled By |
![]() VINT Hub Phidget
|
$40.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() 1-Port VINT Hub Phidget
|
$26.00 | 1 | 1 Mbit/s | USB (USB-A) |
![]() VINT Hub Phidget
|
$35.00 | 6 | 1 Mbit/s | USB (Mini-USB) |
![]() Wireless VINT Hub
|
$65.00 | 6 | 100 kbit/s | Local Network (Ethernet or Wi-Fi) |
![]() PhidgetSBC4
|
$130.00 | 6 | 100 kbit/s | — |
Use a Phidget cable to connect this device to the hub. You can solder multiple cables together in order to make even longer Phidget cables, but you should be aware of the effects of having long wires in your system.
| Product | Physical Properties | |
|---|---|---|
| Part Number | Price | Cable Length |
![]() Phidget Cable 10cm
|
$1.50 | 100 mm |
![]() Phidget Cable 30cm
|
$1.75 | 300 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 60cm
|
$2.00 | 600 mm |
![]() Phidget Cable 90cm
|
$2.00 | 900 mm |
![]() Phidget Cable 120cm
|
$2.25 | 1.2 m |
![]() Phidget Cable 150cm
|
$2.50 | 1.5 m |
![]() Phidget Cable 180cm
|
$2.75 | 1.8 m |
![]() Phidget Cable 350cm
|
$3.00 | 3.5 m |
![]() Phidget Cable Kit
|
$10.00 | 80 mm |
![]() Phidget Cable Extension Wire 22AWG
|
$0.75/Meter | — |
You can connect up to four J,K,E or T type thermocouples to this Phidget. See the product page or data sheet for the thermocouple to determine which end plugs into the positive terminal on the Phidget. If you're not sure which end is which, it won't harm anything to try both configurations to determine which one is right. If the thermocouple is hooked up backward, you'll get erratic readings and the temperature will decrease when it should be increasing.
| Product | Temperature Sensor | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Thermocouple Type | Ambient Temperature Min | Ambient Temperature Max | Ambient Temperature Error Max |
![]() K-Type Fiberglass Bead Probe Thermocouple
|
$10.00 | K | -40 °C | 400 °C | ± 0.75 °C |
![]() K-Type Probe Thermocouple 11cm
|
$16.00 | K | -40 °C | 400 °C | 3.3 °C |
![]() K-Type Probe Thermocouple 20cm
|
$16.00 | K | -40 °C | 400 °C | 3.3 °C |
![]() K-Type Probe Thermocouple 30cm
|
$20.00 | K | -40 °C | 400 °C | 3.3 °C |
![]() K-Type Teflon Bead Probe Thermocouple (-40°C to +200°C)
|
$5.00 | K | -40 °C | 200 °C | ± 0.75 °C |
| Product | Board Properties | Thermocouple Input | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Part Number | Price | Controlled By | Number of Thermocouple Inputs | Thermocouple Voltage Resolution | Sampling Interval Min | Thermocouple Temperature Resolution (K-Type) | Thermocouple Error Max (K-Type) |
![]() PhidgetTemperatureSensor 4-Input
|
$100.00 | USB (Mini-USB) | 4 | 100 nV DC | 32 ms/sample | 0.003 °C | ± 2 °C |
![]() 4x Thermocouple Phidget
|
$40.00 | VINT | 4 | 1 μV DC | 20 ms/sample | 0.04 °C | ± 2 °C |
![]() Isolated Thermocouple Phidget
|
$32.00 | VINT | 1 | 1 μV DC | 20 ms/sample | 0.01 °C | ± 2 °C |